Eksāmeni un pārbaude darbi ir svarīga studiju sastāvdaļa, kas palīdz novērtēt skolēnu zināšanas par konkrēto tēmu. Pēdējo gadu laikā mācības kļūst globālākas, studentiem ir iespēja mācīties tiešsaistē, kas piedāvā vairākas priekšrocības un plašāku pieejamību. Tomēr, online apmācības nozīmē, ka arī testi un eksāmeni notiek tiešsaistē. Gan tiešsaistes, gan klātienes eksāmeni ir paredzēti, lai novērtētu skolēnu prasmes un zināšanas, tomēr šiem abiem formātiem ir būtiskas atšķirības.
Tiešsaistes eksāmeni – priekšrocības un trūkumi
Tiešsaistes eksāmeni norit attālināti, izmantojot digitālās platformas. Studenti parasti piekļūst eksāmenam, izmantojot mācību pārvaldības sistēmu vai specializētu programmatūru. Šos eksāmenus bieži izmanto, jo tie ir ērti un sniedz plašāku pieejamību.
Tiešsaistes eksāmenu priekšrocības:
- Elastība – tiešsaistes eksāmenus var kārtot, atrodoties mājās, tādējādi novēršot nepieciešamību doties uz pārpildītu eksāmenu zāli.
- Samazināts stress – nereti augstskolas telpas pašas par sevi rada stresu. Pildot eksāmenus mājās, studenti bieži vien norāda uz mazāku stresa līmeni.
- Laika pārvaldības – tiešsaistes eksāmeni sniedz iespēju labāk plānot laiku.
- Tehnoloģiju izmantošana – tiešsaistes rīki, kalkulatori un “open book” formāts var padarīt problēmu risināšanu efektīvāku, un skolēniem ir iespējams patiešām izprast vielu, ne tikai iegaumēt terminus no galvas.
Tiešsaistes eksāmenu izaicinājumi:
- Tehniskas problēmas – nestabils interneta savienojums, programmatūras kļūmes vai ierīces darbības traucējumi var traucēt eksāmena norisi.
- Ierobežota uzraudzība – tiešsaistes eksāmenu norisi ir grūtāk uzraudzīt un pasniedzējiem ir jābūt radošākiem, lai novērstu krāpšanos.
Klātienes eksāmeni – trūkumi un priekšrocības
Klātienes eksāmeni ir tradicionālais zināšanu pārbaudes formāts, kas tika izmantots gadiem, pirms tehnoloģiju attīstības un parādīšanās 21. gadsimtā. Klātienes eksāmens nozīmē, ka studentiem ir nepieciešams ierasties noteiktā laikā un noteiktā vietā, lai visiem kopā būtu iespējams pildīt pārbaudījumu. Lai gan mūsdienās daļa eksāmenu un pārbaudījumu norit tiešsaistē, vēl joprojām ir studijas un priekšmeti, kuros tas nav iespējams, piemēram, praktiskie eksāmeni medicīnā.
Klātienes eksāmenu priekšrocības:
- Strukturētā vide – klusa atmosfēra, kurā ir iespējams koncentrēties tikai uz konkrētā eksāmena veikšanu bez dažādiem traucēkļiem. Šāds formāts labāk patīk tiem, kuriem ir grūtības koncentrēties mājās.
- Pasniedzēju, eksaminatoru klātbūtne – klātienes eksāmenu laikā ir pieejama tūlītēja palīdzība, ja rodas jautājumi vai ir jebkādas citas problēmas.
- Mazāka iespēja krāpties – eksāmenos ir stingra uzraudzība, kas samazina krāpniecības risku.
Izaicinājumi klātienes eksāmenos:
- Teorijas pārbaude – klātienes eksāmenos nereti tiek pārbaudītas teorētiskās zināšanas, nevis studentu radošums un izpratne par apgūto vielu.
- Laika ierobežojums – klātienes eksāmenos ir stingrs laika ierobežojums, kas var palielināt stresa līmeni.
- Stress – nereti klātienes eksāmeni rada lielāku stresu un var saasināt nervozitāti, ietekmējot sniegumu.
Galvenās atšķirības starp tiešsaistes un klātienes eksāmeniem
Abi eksāmenu formāti ir paredzētu vienam mērķis – lai novērtētu skolēnu zināšanas. Taču to izpilde, norise un uzraudzība ir krasi atšķirīgas. Nav iespējams noteikt, kurš eksāmena formāts ir vieglāks vai grūtāks, jo ikvienam studentam ir individuālas preferences.
Dažiem studentiem klātienes eksāmeni šķiet vieglāki, jo tie norisinās strukturētā vidē, kas ir izstrādāta tā, lai mazinātu traucējošos faktorus. Taču to formalitāte var palielināt trauksmi citiem studentiem, kas kopumā var negatīvi ietekmēt pārbaudījuma rezultātus.
Tiešsaistes eksāmenos nereti iespējams izmantot papildu materiālus un dažādas palīgierīces, kas nav pieejamas klātienes eksāmenos. Lai gan varētu šķist, ka tāpēc tiešsaistes eksāmeni ir vienkāršāki, tā nav. Klātienes eksāmenos bieži vien pārbauda studentu teorētiskās zināšanas, savukārt tiešsaistes eksāmenu laikā ir nepieciešams pielietot šīs zināšanas un teoriju, lai atbildētu uz atvērtajiem jautājumiem.
Gan tiešsaistes, gan klātienes eksāmeniem ir atšķirīgas priekšrocības un izaicinājumi, un to grūtības lielā mērā ir atkarīgas no katra studenta vēlmēm, studiju paradumiem un komforta līmeņa. Galu galā galvenais ir izprast katra eksāmena formāta unikālos aspektus un atbilstoši sagatavoties.